Pracowity weekend

W dn. 5 listopada 2017 r. spod chorzowskiego Szybu Prezydent wystartowało 284 biegaczy, aby przebiec prawie 15 kilometrów przez Chorzów Stary, trasę dawnej kolei wąskotorowej, okolice Szybu Zygmunt August i malownicze ścieżki Żabich Dołów.

Więcej informacji: Bieg Dwóch Szybów 2017

Tym razem grupa naszych zawodników nie biegała lecz czynnie brała udział jako wolontariusze. Pomagali oni na punktach odżywczych jak i dbali oto aby bieg przebiegał bez zakłóceń.

“Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy.”
Johann Wolfgang Goethe

DSC_0365.JPG DSC_0363.JPG DSC_0362.JPG DSC_0361.JPG DSC_0360.JPG DSC_0359.JPG dsc_0358.jpg dsc_0357.jpg dsc_0356.jpg DSC_0355.JPG dsc_0354.jpg DSC_0352.JPG DSC_0351.JPG DSC_0349.JPG DSC_0348.JPG DSC_0342.JPG DSC_0341.JPG DSC_0339.JPG DSC_0338.JPG DSC_0336.JPG DSC_0335.JPG DSC_0333.JPG DSC_0332.JPG DSC_0329.JPG

Karliki czyli chorzowski powód do dumy!

Chorzów od lat mocno związany jest z biathlonem. To właśnie w naszym mieście trenował Tomasz Sikora, mistrz świata i medalista igrzysk olimpijskich. Aktualna Prezes Polskiego Związku Biathlonu, Dagmara Gerasimuk to również chorzowianka, a w Pucharze Świata godnie reprezentuje nas aktualnie Monika Hojnisz. Poza tak wybitnymi osobami w naszym mieście działa również klub UKS Karlik Chorzów, który już teraz święci triumfy na arenie krajowej.

Medalowe żniwa

– Sezon 2016/2017 był dla młodzików i młodzików młodszych z naszego klubu bardzo udany. Właśnie zakończyliśmy Mistrzostwa Polski Młodzików, w których zawodnicy wywalczyli aż 8 medali w tym 2 złote w sztafetach, 5 srebrnych i 1 brązowy – mówiAgnieszka Cyl, prezes i trener „Karlików”, która w przeszłości była uczestniczką m.in. igrzysk olimpijskich w Vancouver.

– To nie przypadkowe miejsca. Nasze dzieciaki ciężko pracowały przez cały sezon, aby to osiągnąć. Udało się trafić formą i przygotowanie na same Mistrzostwa Polski, co po zeszłym roku było dla nas trenerów priorytetem. Sezon był długi. Trzeba było tak pracować z dziećmi (bo piszę tu teraz o dzieciach z roczników 2005-2001), aby były silne przez cały sezon, a przede wszystkim na jego koniec i na takie warunki jak panowały w Dusznikach Zdroju. Śnieg się topił, było miękko i naprawdę ciężko. Zawodnicy sobie poradzili – dodaje Cyl.


Młode talenty Jeszcze rok temu „Karliki” swoją siedzibę miały w Gimnazjum nr 4 przy ulicy Śląskiej w Chorzowie. W połowie roku nową siedzibą stał się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. – Większość z nich, aby osiągnąć tak doskonałe rezultaty zmieniło szkołę , dzięki czemu mogli trenować 5 razy w tygodniu, bez dodatkowych obciążeń i nie kosztem zajęć dydaktycznych. Obecnie mamy młodzików w Zespole Szkól Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie na ul. Harcerskiej 2, gdzie mamy klasę usportowioną 1 gimnazjum, zawodników w drugiej i trzeciej gimnazjalnej. Póki co nie wspominam o naszych juniorach i juniorach młodszych, bo przed nimi jeszcze Mistrzostwa Polski które zaczynają się 10.03 w Jakuszycach, ale oni to dopiero trenowali nawet po 8 razy w tygodniu- mali profesjonaliści – opowiada Agnieszka Cyl.

Droga do medali była długa i nim dotarliśmy do Mistrzostw Polski Młodzików mieliśmy za sobą długą, wspaniała zimę, 2 zgrupowania w Kościelisku, dwa Puchary Polski – cykl zawodów Celuj w Igrzyska, Mistrzostwa Śląska i kilka wyczerpujących wyjazdów na Kubalonkę. Sezon nie był łatwy, bo praktycznie każdego z naszych zawodników „coś złapało”. Choroby, kontuzje, złamania, ale poprzez pracę jaką wykonali w trakcie lata i jesieni szybko dochodzili do siebie i na szczęście startowali na wysokim poziomie. Jesteśmy dumni z naszych zawodników, dlatego teraz mają kilka tygodni wolnego, mają odpocząć i w kwietniu na nowo ruszamy z treningami – zakończyła prezes klubu.

Tak więc pora pochwalić się młodymi zdolnymi.

I Puchar Polski w Kościelisku, zawody cyklu Celuj w Igrzyska 6-8.01 (sprint)

2. miejsce Bartosz Penkała

2. miejsce Julia Fornalczyk

3 miejsce Patrycja Mecler

II Puchar Polski w Kościelisku, zawody cyklu Celuj w Igrzyska 20-22.01 (dwa sprinty)

Dwukrotnie 2. miejsce Bartosz Penkała

2. i 6. miejsce Julia Fornalczyk

3 i 2 miejsce Patrycja Mecler

3 miejsce Nikola Szatańska

Mistrzostwa Śląska

1.i 2. miejsce Bartosz Penkała

2. i 5 miejsce Julia Fornalczyk

3 i 4 miejsce Nikola Szatańska

2 i 4 miejsce Patrycja Mecler

Mistrzostwa Polski młodzików

Biegi sprinterskie

2. Bartosz Penkała

2. Nikola Szatańska

3. Patrycja Mecler

4 Julia Fornalczyk

5. Bartosz Pikulski

Biegi Indywidualne

2. Bartosz Penkała

2. Oliwia Rybacka

2. Patrycja Mecler

4 Nikola Szatańska

6. Julia Fornalczyk

Biegi sztafetowe

  1. Młodzicy młodsi: Bartosz Pikulski, Tymek Sigulski, Bartosz Penkała
  1. Młodziczki młodsze: Nikola Szatańska, Julia Fornalczyk, Patrycja Mecler

4. Młodziczki: Woźny Martina, Jęczmyk Agata, Rybacka Oliwia

6. Młodziczki młodsze: Kłobusińska Karolina, Gołębiowska Inga, Glejzner Natalia

W cyklu zawodów Celuj w Igrzyska w skład, których wchodziły 2 Puchary Polski i Mistrzostwa Polski nasi zawodnicy również stanęli na podium w kategorii młodzik młodszy i młodziczka młodsza:

Bartosz Penkała zajął 2 miejsce

Patrycja Mecler zajęła 2 miejsce

Julia Fronalczyk wywalczyła 3 miejsce

Nikola Szatańska zajęła 4 miejsce.

źródło: http://www.tubachorzowa.pl/

Plebiscyt Najlepszy Sportowiec 2016

Nasz przedstawiciel na gali.

Dziś na auli AWF odbyła się uroczysta gala podsumowująca plebiscyt Najlepszy Sportowiec 2016 organizowany przez Dziennik Zachodni. W kategorii młodzieżowy sportowiec roku w finale wojewódzkim były dwie uczennice – Karolina Janko (kl IE) i Marcelina Podlińska (kl. IIC).

Na gali reprezentowała nas Karolina.

Pogodna biathlonistka, biegaczka, wieczna optymistka, która nie boi się życiowych wyzwań. Z sukcesami startuje także w zmaganiach na nartorolkach. Jest członkiem Młodzieżowej Kadry Polski w biathlonie. Umiejętnie łączy wyczynowe uprawienie sportu z nauką. Od września jest uczennicą IX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie. Zanim stała się sportowcem odnosiła sukcesy na ogólnopolskich turniejach tanecznych.

Najważniejsze sukcesy:

– III Miejsce na Mistrzostwach Polski w biathlonie letnim – Czarny Bór 2016 – w konkurencjach: – bieg indywidulany i bieg sztafetowy.
– I miejsce w Pucharze Polski w biathlonie letnim Kościelisko 2016 – w biegu sprinterskim oraz w biegu pościgowym.
– III miejsce w klasyfikacji generalnej młodziczek w biathlonie letnim 2016
– III miejsce w Pucharze Polski w biathlonie zimowym Duszniki Zdrój 2016 – w biegu mass start
– I miejsce na Mistrzostwach województwa śląskiego w biathlonie letnim w biegu sprinterskim Wisła 2016
– I miejsce w cyklu biegów przełajowych “Zadole” w Katowicach 2015/2016
– III miejsce bieg pod górę na nartorolkach “Uphill Przehyba” Stary Sącz 2016
– I miejsce w cyklu biegów przełajowych “City Trial Katowice” 2014/2015

Karlik z nowym karabinem

Młodzi biathloniści z UKS Karlik Chorzów w końcu doczekali się własnego karabinu. Klub otrzymał granty w łącznej wysokości 18,5 tysiąca złotych w ramach “Jubileuszowego Programu Grantowego – Wyzwalamy Energię!” ogłoszonego przez Grupę CEZ.

Program ogłoszony został z okazji dziesięciolecia działalności CEZ na terenie naszego kraju. W jego ramach można było otrzymać grant w wysokości nawet 10 tysięcy złotych za ciekawą i potrzebną społecznie inicjatywę.

– Postanowiliśmy złożyć nasz projekt i ku naszej radości pracownicy firmy CEZ Polska zdecydowali, że to najciekawsza inicjatywa i zostały nam przekazane środki w wysokości 8500 zł na zakup karabinka biathlonowego z projektu „Z Chorzowa na Igrzyska Olimpijskie” oraz 10 000 zł na prowadzenie zajęć szkoleniowych w ramach projektu „Zamień komputer na podwórko”. Zajęcia przyniosły rewelacyjne rezultaty, dzieciaki chętnie przychodziły na nie i ze względu na zainteresowanie będziemy kontynuowali ten typ treningów sportowych, ponieważ w tym projekcie chodziło nam o pokazanie dzieciakom czegoś nowego i ciekawego w zajęciach sportowych – powiedziała Agnieszka Cyl, trenerka UKS Karlik Chorzów, a w przeszłości reprezentantka Polski.

– Zakup karabinka biathlonowego to projekt, który będzie służył zawodnikom z naszego klubu przez wiele lat. Ze względu na specyfikę pracy z maluchami i starty w zawodach Pucharu Polski z zakupioną bronią może podczas jednego dnia startowego korzystać czterech zawodników. Podczas jednego treningu może uczyć się na nim nawet dziesięć osób. Jest specjalnie przygotowany dla dzieci, tzn. ma małą kolbę, ale jest, co bardzo ważne, w pełni profesjonalny i korzysta z niego również nasz junior młodszy. Pracujemy na nim już miesiąc i jesteśmy naprawdę zadowoleni. To nie zabawka, ale naprawdę profesjonalna broń na lata – dodała Cyl.

– Dwa projekty, dwa różne, bo w pierwszym głównym celem jest ukazanie sportu jako sposobu na spędzanie wolnego czasu, na odreagowywanie i na zdrowy sposób życia- sportu rekreacyjnego. Drugi projekt dla osób, które choć przez chwilę chcą być profesjonalistami, zawodowymi biathlonistami. Dzięki otrzymaniu wsparcia od Grupy CEZ nasze marzenia jak i marzenia dzieciaków mogą być realizowane, a warto dla uśmiechniętych buzi. Dziękujemy za stworzenie możliwości i tak ogromne wsparcie – zakończyła.

Grupa CEZ to  zintegrowany koncern energetyczny, z centralą w Republice Czeskiej, działający w wielu krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz w Turcji. Głównym przedmiotem jej działalności jest produkcja oraz dystrybucja energii elektrycznej i ciepła, obrót energią elektryczną i cieplną a także wydobycie węgla.

Autor: Sebastian Krystek| Data dodania: 1 .02 .2017 godz. 09:37 źródło: http://biathlon.pl/aktualnosci/5554/karlik-z-nowym-karabinem.html